KISA KOD

Kısa Kod ile İzinli Veritabanı Oluşturun.

İzinli Pazarlama platformu ile müşterileriniz, 4609 Kısa Kod Numarasına gönderecekleri ücretsiz mesaj ile listenizden çıkış yapsın, Firmanızın reklam tanıtım ve kampanyalarını müşterilerine iletirken sorun yaşamayın.

Kampanya Mesajları için Yönetmelik Ne Diyor?

Gönderilen her Ticari elektronik iletinin (Gönderdiğiniz SMS mesajı) içinde mutlaka ret/çıkış yani ileti almaktan vazgeçme hakkı Alıcıya sağlanmalıdır. Çıkış hakkı sağlanmadan gönderilen iletiler hem Kanun’a hem de Yönetmelik’e aykırı olarak değerlendirilmektedir.

KISA KOD Hizmeti Ücretli mi?

Yıllık kısa mesaj numarası ile iptal hizmet bedeli ücretli olup müşteri hizmetleri departmanından detaylı bilgi alabilirsiniz. Müşterileriniz gönderdikleri SMS mesajları için sunduğunuz bu hizmet ile ücretsiz red hakkını kullanacaklardır. Ancak siz Müşterilerinize bu hizmeti sunarken Müşterilerinizin göndermiş olduğu smsler ücretsiz olacağından bu mesajların ücreti sizden tahsil edilecektir. Müşterilerinizin iptal için sizin kısa kod numaranıza yolladıkları mesaj başına 20 sms bakiyenizden SMS bazında hesaplanarak düşecektir. 4609 kısa kod hizmeti her yıl sizin isteğinize bağlı olarak yenilenebilir. yenileme yapmazssanız hizmeti kullanamazsınız ancak veritabanınız sizde kalır.

Size nasıl bir özel kod tanımlanacaktır?

Sizin için markanızı veya firmanızı tanımlayana en az 3 karakterden oluşan özel bir anahtar tanımlanacaktır. Müşterileriniz bu anahtar kelimeyi 4609 özel kod numarasına gönderdiklerinde otomatik olarak sizin hesabınızdaki engelli veritabanı listesinde numara yer alacaktır. Örneğin "SMSAVM" anahtar kelimesi size tanımlandı, müşterileriniz "XYZMARKA" yazıp 4609 özel kod numarasına mesaj gönderdiklerinde otomatik olarak engelli listesine ekleneceklerdir.

Anahtar kelime sadece RED hizmeti için mi kullanılabilir

SMSAVM IZIN ve SMSAVM IPTAL şeklinde anahtar kelime sonuna parametre ekleyip farklı amaçlar için kullanabileceksiniz. Hatta kampanya ve çekilişi gibi özel amaçlarınız doğrultusunda anahtar kelimenizi çok amaçlı olarak kullanabileceksiniz. Ayrıntılar için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İzinli ve Engelli telefon numaraları listemi nasıl takip edeceğim

SMSAVM panelinizde İptal ve İzinli listenize ayrı ayrı kolayca ulaşabileceksiniz. Listede Telefon Numarası, işlemin yapıldığı Tarih ve Saat bilgisi de ayrıntılı olarak yer almaktadır. Engelli Listemde Yer Alan Cep Telefonu Numarasına Mesaj Gönderirsem Ne Olacak: Engelli listenizdeki numaraya MESAJ GİTMEZ. Müşteriniz numarasını engellediği andan itibaren siz bu numaraya mesaj gönderseniz bile mesaj sistem tarafından engellenecek ve otomatik olarak iptal edilecektir.

Alıcının İletiyi Reddetme Hakkı

Alıcı’nın ret hakkında bir gerekçe göstermesi gerekli değildir. Alıcılar istedikleri zaman, hiçbir sebep göstermeksizin ticari elektronik ileti almayı reddedebilirler. Alıcı hangi iletişim kanalından ret bildiriminde bulunduysa o iletişim kanalına ilişkin veri tabanından çıkarılması gerekir. Örneğin, SMS için ret bildiriminde bulunan bir Alıcıya bir daha SMS gönderilmesi mümkün değilken aynı kişiye e-posta ile ileti göndermek mümkündür İleti hangi kanal ile gönderilmişse o kanala özgü bir ret hakkı tanınması gereklidir. Örneğin, SMS ile gönderilen bir iletide yine SMS ile çıkış hakkı verilmelidir. SMS ile gönderilen bir iletide çıkış hakkı için müşteri hizmetlerine yönlendirmek Yönetmelik’e aykırı bir davranış olur. Red talebinin ulaşmasından itibaren 3 gün içerisinde, hizmet sağlayıcı ticari elektronik ileti göndermeyi durdurmalı, ilgili veri tabanında Alıcının iletişim adresi çıkarılır. Gönderenin tabi olduğu mevzuat gereğince Alıcıya göndermesi zorunlu iletiler varsa, Alıcının ret bildiriminde bulunması bu türden zorunlu gönderimleri engellemez.

TİCARİ İLETİŞİM VE TİCARİ ELEKTRONİK İLETİLER HAKKINDA YÖNETMELİK'te 9. maddesinde açıkça yazıldığı üzere: "Hizmet sağlayıcının, alıcının ret bildirimi için ticari elektronik iletide, müşteri hizmetleri numarası, kısa mesaj numarası veya yalnızca ret bildirimine özgülenmiş bir URL adresi gibi erişilebilir iletişim adresini vermesi gerekir. Ticari elektronik ileti hangi iletişim kanalıyla gönderildiyse ret bildirimi de kolay ve ücretsiz bir şekilde olmak üzere aynı iletişim kanalıyla sağlanır." Ticareti iletiler ve onay, reddetme hakkı ve bildirim yöntemi ile ilgili lütfen yönetmeliği dikkatlice okuyup inceleyiniz.